Advert
Advert

Pir-i Sani Hazretleri

Hacı Bayram Veli Gülümsüyor, Mustafa Çerkeşi Pir-i Sani Boynu Bükük ve Mahzun

Pir-i Sani Hazretleri
Pir-i Sani Hazretleri Admin

Geçen haftalarda Ankara’daydım ve gördüklerime inanamadım.

Bilmiyorum sizlerde Hacı Bayram-ı Veli Camii ve çevresini yenileme çalışmasından sonra gördünüz mü?

Evet, yeniden doğmuş gibi, yüzlerce yıl öncesine dönülmüş gibi. Hacı Bayram-ı Veli mahallesinde yeniden bir kültür ve ticaret medeniyeti olma yolunda ciddi adımlar atılmış. O virane bekâr evleri, gezmeye korktuğunuz sokaklar, göz alıcı, hayranlık bırakacak bir mahiyet kazanmış. Daha önceki yıllarda, hatta çocukluk dönemlerinde Çankırı kapı denilen mekânda o daracık Ankara sokaklarında rahmetli babamın eline sımsıkı sarılarak gezdiğimi, korkumdan kalbimin küt küt attığını hatırlıyorum. Tek başınıza gezmek büyük cesaretti. Daha sonra gezmek isteyenlere tavsiyem “Aman yalnız gezmeyin. Dikkatli ve tedbirli olun” olmuştu. Hala İtfaiye Meydanı ve Kale çevresinde gezeceklere aynı tavsiyem geçerlidir.

Ancak Hacı Bayram Veli Camisi ve çevresinde yenileme sonrası yapılanlara bakınca nice hazinelerin saklı olduğunu düşünmeye başladım. Daha keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok hazine var ki sahibini, yeniden hayata dönmeyi bekliyorlar. Restorasyon çalışmaları öncesini hatırlıyorum da şu binanın nesini restore edilsin demiştim. Ama ortaya çıkan sonuçtan sonra bu düşüncemin yersiz olduğunu sevinerek sizlerle paylaşıyorum. Ankara’yı gezerken, çocuklarımı gezdirirken, misafirlerimi ve arkadaşlarımı gezdirirken daha bir gururla gezdireceğim. Hacı Bayram ve çevresinde eskiden beri bir kültür ve dini canlılık vardı. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın döneminde daha modern bir görüntü vermek adına eski yapılar yıkılarak bir daha dönüşü olmayan tarih katliamından sonra yapılan ve hala faaliyet gösteren o ruhsuz yapıya hiç ısınamamıştım. O çevreye ancak bu kadar ihanet edilir düşüncesi ağır basmıştı. Ne kullanışlıydı ve ne de estetik bir görüntüsü vardı. Hani yapan mimara saygısızlık olmayacaksa bir ucube görüntüsü var.

Ama geçen hafta gördüm ki Hacı Bayram-ı Veli Mahallesinin yeni yenileme ve çevre düzenlemesi tarihi dokusunun aslına sadık kalınarak orada öksüz gibi duran Hacı Bayram-ı Veli Camisini sanki gülümsetmiş. Burada emeği geçen herkesi kutluyorum ve teşekkürlerimi arz ediyorum.

O mübarek mekân gülümserken, ilçemizde Mustafa Çerkeşi Pir-i Sani mahzun, garip garip boynunu bükmüş bekliyor. Tarihi değerlerimiz ve tarihi evlerimiz tehdit altında, bakımsızlıktan yıkılıyor. Birçok aileye ev sahipliği yapan tarihi evlerin tek tek yıkılmaya başlaması bizleri endişelendiriyor. Çerkeş'te yıkılan tarihi evlere kimsenin sahip çıkmaması ilçe sakinlerince tepkilere neden oluyor.  Tarihi binaların bakımsızlıktan yıkılmasının bir kültür ilçesine yakışmadığı gibi, ilçemiz genelindeki onlarca tarihi değeri olan evlerimiz ve çeşmelerimiz bir Hacı Bayram-ı Veli mahallesi gibi, bir Beypazarı ve bir Safranbolu evleri gibi ilgi bekliyor.

Kültür ve Turizm değerleri yüksek olan tarihi evlerimiz iki büyük sorunla karşı karşıya.  "Bunlardan biri yalıtım yetersizliğinden dolayı sızan sular, ikincisi de düzenli bakım yapılmaması. Çerkeş genelinde birçok tarihi boş bina bulunuyor, bunların acil olarak bakıma alınması gerekiyor. Aksi takdirde yüzlerce yıllık tarihi evler, bir süre sonra harabe evler olarak karşımıza çıkacak."  Yaptığımız ve yapacağımız hangi eserimizle bunların yerine aynı ruhu verdik veya verebileceğiz.

Son yıllarda beton binalara taşınan vatandaşların terk ettiği eski evlerin yıkılmaya yüz tutması tarihimizi etkilemektedir. Çerkeş’te tarihi evlerin bakımsızlıktan yıkılması bizleri son derece üzmektedir. Bir vatandaş olarak İlçemiz yetkililerinin harekete geçmesini ve Çerkeş tarihine tanıklık yapan değerlerimize sahip çıkmasını arz ediyorum."

Işıklar konağı yıkılınca yerine daha güzel ne yapabiliriz. Akmanlar Konağı yıkılınca yerine daha güzel ne yapabiliriz? Ve daha onlarcası…. Gelin bu değerlerimizi unutmayalım. Hatta unutulmuşluk Onlar için en anlamlı kelime.  Gelin üç beş Çerkeş evini aslı gibi yeniden inşa edelim. Fişek Ali Konağı gibi en azından aslına uygun yeniden restore edip, hep beraber ecdadımızı yâd edelim…

Sevgiyle Kalın ….

Yasin Yazı

Kaynak: Çerkeş Haber

piri sani hazretleri piri sani hazretleri kimdir
Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ