Advert
Advert

FİŞEK ALİ KONAĞINA İADEYİ İTİBAR.

FİŞEK ALİ KONAĞI GERÇEK SAHİPLERİNİ AĞIRLADI.

FİŞEK ALİ KONAĞINA İADEYİ İTİBAR.
FİŞEK ALİ KONAĞINA İADEYİ İTİBAR. Admin

FİŞEK ALİ KONAĞI GERÇEK SAHİPLERİNİ AĞIRLADI.

Çerkeş’te Osmanlı Sivil Mimarisinin Son örneklerinden olan Fişe Ali Konağı yaklaşık 140 yıllık bir tarihe sahip. Çerkeş’i  çevre illere bağlayan yolun tamda yanı başında, İhtişamına ve tarihi dokusuna gelen geçenlerin ilgiyle baktığı  bir yapıt. Neredeyse  Işıklar konağı ile birlikte Çerkeş’in iki simgesinden biri.

Geçtiğimiz yıllarda, Fişek Ali Konağı Çankırı İl Özel İdaresi tarafından sahiplerinden satın alınarak, restore edilip Çerkeş Kültür Mirasına kazandırıldı. Daha sonra ise İl Özel İdaresi tarafından sulu yemekler sunmak şartı ile Özel bir işletmeye kiralandı. İlk başlarda aslına uygun işletilen konak sonraları İşletmecinin aldığı bir Turizm belgesiyle önce içkili mekana daha sonra ise gazinoya dönüştürülüp halka kapatılmış oldu.

fişek ali gazino ile ilgili görsel sonucu

Çerkeş Halkının tepkisine sebep olan bu eylemden sonra  Çerkeş Belediyesi  ve İl Özel İdaresi duruma el koydular. Önce Çerkeş Belediyesi İşletmenin ruhsatını iptal etti. Daha sonra ise İl Özel İdaresi İşletmeciyle olan Kira sözleşmesini fesih etti.

Tüm bu yaşananlardan sonra 19 Ekim Muhtarlar Gününde buram buram Çerkeş kokan o tarihi Fişek Ali Konağında, bu mekanın gerçek sahipleri Halkın seçtiği Muhtarlarımız ağırlandı. Bizde Haber Servisi olarak o anları görüntüledik.  Çerkeş halkı olarak bize ait olanların kıymetini  onları kaybetmeden bilmeliyiz. Umarım Fişek Ali Konağı hepimize iyi bir ders olur.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
üst yapı     2017-10-21 hasan sopacı başkandan beklenti bu değil.çerkeşe iadei itibar bekliyoruz.30 senenin acısı sadece altyapı yapmakla kapanmaz.çerkeş üstyapıdada büyük darbe yedi.paşadan bu yöndede çalışmalar ve aksiyon bekliyoruz.bunu o yapamazsa başkasıda artık hiç yapamaz .zaten çok geç olur
Çerkeşin ruhuna Fatiha     2017-10-21 Acı olan ,Çerkeş kültürünü koruma ve geliştirme konusunda büyük umutlar bağladığımız Hasan Sopacı başkanımızın,bırakın korumayı bir tane bile eski Çerkeş evini restore dahi edemeden görev süresini dolduracak olması.Gidiş böyle maalesef ve çok acı.Umutlar başka bahara diyebilmeyi çok isterdim ama bu konu maalesef zamanla yarışan bir konu.Yarını bekleyelim diyemiyorsunuz."Ama Önce kanalizasyon "....değil işte değil.Yazık oldu Çerkeşe.
yazıklar olsun     2017-10-20 çok geç kalındı çok.
Çerkeş     2017-10-20 Eski hali (üstteki fotoğraftaki) bence daha güzeldi. Ne güzel eğleniyorduk...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ