Advert
Advert

İNCİ ÇERKEŞ

Muhtemelen Çankırı-Çerkeş konusunda araştırmalar yapan birçok kişinin bildiği ‘’Dünkü ve Bugünkü Çankırı’’ Kitabından ‘’İNCİ ÇERKEŞ’’ başlıklı bölümü okurlarımızla paylaşmayı uygun gördüm.

İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ Admin

                İNCİ ÇERKEŞ

   Tayip Başer 1956 yılında basılmış olan ‘’ Dünkü ve Bugünkü Çankırı’’ adlı eserinin önsözünde: ‘’Ne tarihci ne de coğrafyacıyım, kitabım ne tarih ne de coğrafyadır. Sadece Çankırı’yı sevenlere dünkü bugünkü Çankırı’yı mukayese etmek isteyenlere bir armağanımdır’’ diyerek bir gönül adamının mütevazılığı ile anlatmış amacını.

   Üçüncü hamur kağıda basılmış sade bir kapak düzenlemesi sararmış sayfaları ,iyice solmuş resimleriyle; toz içindeki bu kitaba ‘’Işıklar konağından’’ çıkan evrak-ı metrukeler arasında rastladım.

   Yokluk yıllarında samimi bir üslupla emek verilerek yazılmış daha sonraki yıllarda yazılan birçok kitaba kaynak gösterilmiş bu eserin ve yine ‘’Karatekin Uluları’’ kitabının da yazarı olan ; 45 yıllık öğretmenlik ve müfettişlik hayatında Çankırı ve ilçelerini dağ bayır gezerek bu çalışmaları bize kazandıran Tayip Başer Hocamızı saygıyla anıyor Allahtan rahmet diliyorum.

   Muhtemelen Çankırı-Çerkeş konusunda araştırmalar yapan birçok kişinin bildiği ‘’Dünkü ve Bugünkü Çankırı’’ Kitabından ‘’İNCİ ÇERKEŞ’’ başlıklı bölümü okurlarımızla paylaşmayı uygun gördüm.

                İNCİ ÇERKEŞ

    Otomobilimiz oldukça geniş bir alandan geçiyor. Hava; mevsim ve iklim icabı biraz sert şoför sesleniyor.

    -Camları kapatalım mı?

    -Manzara çok güzel, biraz temiz hava alalım ve etrafı seyredelim.

    Sonbahar olmasına ve kışın yaklaşmış bulunmasına rağmen etraf yem yeşil,  koyun sürüleri ovayı kapamış işte Asar ve Doğdu göründü bizde motorun bütün süratiyle adeta uçuyoruz, bilmem nereye gittiğimizin farkında mısınız.

   Aliözü çayını geçiyoruz, karşımızda gündüzleri esasen güzel görünen ve bu güzelliğini sanki geceleri de ayrı bir dekorla süslemek için elektriklenmiş olan kasaba pırıl pırıl yanıyor. İşte elektrik motoru binaları yanında birde değirmen. Bu gayet tabiidir. Değirmen elektrik fiyatını ucuza düşürecek. Çerkeşli zevkini, eğlencesini, süsünü bildiği kadar hesabını da çok iyi bilir. İşte   tarihini ve geçmişlerini  içinde saklayan büyükçe bir mezarlıktan sonra Çerkeş’e giriyoruz. Nereye ineceğimizi ve nerede kalacağımızı sormaya hacet yok. Eskiden yolcu Yusuf Ağa’nın Hanı önündeki kahveye iner ya yukarı veya aşağı tekkeye, Ağagil’in odasına, eğer tanıdıkları varsa onların evlerine giderdi. Esasen o vakitler atla, araba ile kaç misafir gelirdi?...

Hem gelse bile Çerkeş’in o canım altmış katlı baklavasını evlerden başka hangi aşçıda bulabilirdin. Çerkeşli misafirden korkmaz. Ona hizmetten zevk duyar.

    Bizde adettir. Yolcu köylerde odalara, kasabalarda hanlara misafir olur. Fakat bunun bir istisnası vardır. Çerkeş’te yolcu kasabada odalara ve evlere misafir olurdu. Ve mutlaka yukarda bahsettiğim baklavasını tadardı. Çerkeş baklavası dillere destan olmuştur. Yiğit namıyla anılır derler, ben de Çerkeş’i baklavasıyla anlatmaya başladım.

     Bu defa manzara ve kuruluş itibariyle Çerkeş’in çehresini çok değişmiş buldum. İşte ilkokulu, biraz ileride çok düzgün bir yol üzerinde hali, lokanta ve dükkanları, Hükümet konağı, Memurlar kulübü, ortaokulu, memur evleri hep aynı yol üzerinde birer inci gibi dizilmişler. Ufak bir sineması da var. Güzel kahveleri, güzel ve temiz otelleri vs. … Daha neleri yok ki…

   Çerkeş bugünkü durumu ile turist çekmeyebile elverişlidir.

   Çerkeş, depremden öncede mamurdu demiştik. Osmanlı imparatorlarından Abdülmecid’in Kurşunlu’nun Dumanlı köyüne gönderdiği mühendislerin himmetiyle kurulan Çerkeş’in Burhaniye mahallesi çok düzgün sokakları ve yeni evleri ile kasabaya hakikaten mamur bir kasaba manzarası verirdi. Çarşısı da hakikaten düzgün ve güzeldi. Fakat 01 Şubat 1944 sabahı vuku bulan deprem maalesef bu saydığım güzel eserlerle birlikte yüzlerce Çerkeşli ahbabımızı ve bir o kadar da genç ve dinç yurt evladını yedi bitirdi. Bunlar arasında kimler yoktu ki … Şimdi hatırladıkça insanın ağlayacağı geliyor.

    Yeni Çerkeş altı yedi yılda yeniden kuruldu. Son yıllarda suyu ve elektrik tesisatı tamamlandı. Halkın ve hükümetin yardımıyla kurulan ve eskisi kadar güzel olan camisi ise son dekorunu da tamamlıyor demektir.

    Çerkeş kuruluş bakımından olduğu kadar zihniyet bakımından da çok değişmiştir. Herkes kendi işinde ve gücünde, iş ve kazanç peşindedirler. Fakat Çerkeş’e ait bir şey mevzubahis olduğu vakit hepsi oradalar ve el ele çalışırlar. Bunu devamını yeni yetişen gençlerden bekleriz.

   Kasabayı geziyoruz. Değişmeyen şeyleri arıyoruz, fakat ne gezer?

   İşte eski şekerci, fakat tezgâhı oğullarına bırakmış. Eski aşçı Ahmet Ağayı arıyoruz. O da işi oğluna bırakmış ve çok güzel bir lokanta kurulmuş, Çerkeş evlerinde yapılan, en lezzetli yemekleri burada bulmak mümkün. Yalnız baklavası yok. Esasen bunun tadını tadan İstanbul-Samsun-Kastamonu otobüsleri yolcularını burada boşaltarak doyuruyorlar. Buradan geçecek yolcu ve turistlere tavsiye ederim. Çerkeş’te biraz durmadan ve onun buz gibi  sularından, nefis yemeklerinden tatmadan geçmesinler.

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Otomatik alternatif metin yok.

 

 

                                                                 

 

 

 

 

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
Medine     2018-06-02 Ben çerkeş tek yaşıyorum çerkeş guzel bir yer ve türkü türlü gezilecek yerleri olmaya bilir ama cerkesine insanları farklı
Hayati Hocamizatesekkurler     2017-11-26 Hayatı bey;Tayyip Başer in bu yazısından Fetesfetesin Seneler önce ayni adli sitenizde yazdığı İnci Cerkesten Köcekli Çerkese yazısı ile haberdar olmuştum.Çerkes Ütopyasiz virane adli sitede fetesfetesin eski yazilari var bilginize.Cerkesin eski ihtişamlı gunlerini okumak insana hem gurur veriyor hemde hüzün. TEŞEKKÜRLER.
Adem     2017-11-26 Açıklamanız için teşekkür ederim.
mazi içimde yara     2017-11-26 Bugün Çerkeşte çerkeş baklavası ve diğer yöresel ürünleri yiyebileceğimiz bir yerin olmaması hepimizin özellikle de yöneticilerimizin bir ayıbıdır.
Yorumcu ADEM'e bir şey bildiğini zanneden den..     2017-11-25 "Burhaniye Mahallesi,"" Han arkası"ı, şimdiki Yeni Mahalledir. Tekke Cami olarak bildiğimiz caminin asıl adı" Burhaniye Camidir. Girişte iç kapının üzerinde kitabesi vardır. Not: Cemaatten kaç kişi gördü bende bunu merak ediyorum.Kafanızı kaldırıp bakın...
Adem     2017-11-24 Burhaniye Mahallesi simdiki hangi mahalle acaba, bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Neler kaybetmişiz..     2017-11-24 " İmparatorluk devrinde yapılan okullardan Çerkeş'te Eski KIZ OKULU" Sizlere bir şey ifade ediyor mu? Bir düşünün bakalım.O dönemde kız çocuğunu okula gönderen ailenin ve Çerkeş'in kültür ve eğitim seviyesini ve bu günle karşılaştırın ..Avlusundaki ahırın gübresinin sokağa döken Çerkeş ile mukayese edin... fazla söze gerek yok....devamını okurlara bırakıyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ