Advert
Advert

Çerkeş Müzesi

Masamın üzerinde Çerkeş Belediyesi tarafından Işıklar Konağında bulunmuş ve koruma altına alınmış iki siyah beyaz fotoğraf var.

Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi Admin

Masamın üzerinde Çerkeş  Belediyesi tarafından Işıklar Konağında bulunmuş ve koruma altına alınmış iki siyah beyaz fotoğraf var:  Birinin arkasına 21.11.1938 tarihi atılmış ve “Büyük Ata’nın Çankırı’da cenaze töreninde” notu düşülmüş. Diğer fotoğrafın tarihi 5.1.1941 ve H. Keçeci imzalı. Güzel bir el yazısı ile şöyle yazılmış: “Macaristan’a satılan tiftiklerin teslimi esnasında Macar fabrikaları umum müdürü ile Baker şirketinden malların teslimi hatırası”

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve düğün

                Bu eski resimlere dikkatle bakıldığında size çok şey söyler, alıp bir yerlere götürür; Büyük Ata’nın ölümünden onbir gün sonra Çankırı’da bir anma töreni düzenlendiği, törene Çerkeş’ten bir heyetin katıldığını, kırklı yıllarda Çerkeş’ten Macaristan’a tiftik ihracatı yapabilen iş adamlarının olduğunu, kılık kıyafetlerden, düşülen not ve ifadelerden dönemin medeniyet tasavvuru, düşünce yapısı hakkında bir çok fikre sahip olmak mümkündür.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ayakta duran insanlar

                İki eski fotoğrafın düşündürdüklerinden yola çıkarak, geçmişimizle gönül bağları kurup zaman ve mekan idraki, hatırlama kültürü oluşturmanın bir yolu da; İlçemizin her türlü maddi kültür değerine sahip çıkmalı, yitip gitmesine izin verilmemelidir.

                Çerkeş’in tarihi, sosyal ve kültürel yapısı, gelenek ve görenekleri, mimarisi, müziği ile ilgili sosyal medyada değerli araştırmaların yayınlandığını görüyorum. Bu çalışmaların kalıcı olması , bir disiplin içinde bir araya getirilip toplanması, bölge kültürünün maddi değerlerinin koruma altına alınıp sergilenmesi  için bir müze anlayışına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

                Şehir Etnografya müzeleri tam da bu amaç için kurulmuştur; tarih boyu kullanılan ev aletleri, süs eşyaları, günlük hayatta kullanılan aksesuarlar, ekim ve üretimde tarım aletleri, ev eşyaları taşıma ve taşıt araçları gibi kültürün maddi değerlerini oluşturan tüm eşyalar etnografya müzelerinin konusudur.

                Tarihi belgelerin az olduğu durumlarda, toplumların yaşayış, gelenek, örf ve adetlerini  inceleyen etnografyanın ortaya çıkardığı bilgiler büyük önem taşır. Bu düşüncelerin ışığı altında ilçemiz ve köyleri taranarak kültürümüzün maddi değerleri ortaya çıkartılarak bir etnografya müzesi kurulmalı.

                Bu amaçla:  Kültürümüzün maddi değerleri uzmanlar tarafından değerlendirilip kıymetlendirilerek toplanılmalı ve kayıt altına alınmalıdır. Göletlerdeki Orman fidanlığı misafirhanesi ve Fişekali konağında Çerkeş halkından toplanarak sergilenen eşyalar kayıt altına alınmalıdır. İlçemizdeki arkeolojik kazılarda çıkartılmış ve Çankırı’ya götürülmüş tarihi eserlerin geri getirilmesi için çalışmalar yapılmalı.

Yıllar önce Bedil köyünde böyle bir müze açılmasına öncü olmuş Yaşar Kaynar ve dükkanını mütevazı bir müzeye dönüştüren Hasan Naci Erkan hocalarımızın  bu konudaki düşünce ve tecrübelerinden yararlanılmalı.

                Zaman kaybetmeden, sabırla bir müzecilik disiplini içinde yapılacak çalışmalar ilçemiz içinçok önemli bir kültür hizmeti olacaktır.            

                Şairin dediği gibi: “Tek bir karanfilli yemeni kaldıysa elinizde hala umut var demektir.”

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
Çerkeş li     2018-06-02 Çerkeş te müze oldunu bilmiyor dum
KEMAL KAYA     2017-12-19 kaemine saglık
Mevlüt KİRMİZİ Kdz Ereğli     2017-12-18 Kanaatimce çok doğru bir bir düşünce umarım gerçekleştirilir başarılar dilerim
Katkı     2017-12-13 1941 de Macaristana satılan tiftiklerin teslimatı Çerkeşte değil Ankarada yapılmıştır.Resim Ankarada çekilmiştir.Çok daha önceki senelerde de Çerkeşten İngiltereye ve İrlandaya tiftik ihracatı yapılmıştır.Çerkeşli tüccarlar özellikle İstanbulda mallarını Ermeni ve Rum tüccarlara satmışlar,onlarda İngiltereye ihraç etmişlerdir.
ŞİMDİ OLDUMU?     2017-12-11 peki yayınlamanız için şöyle yazsam olurmu acaba.:ÇERKEŞ BELEDİYESİNE DEVRİ PLANLANAN FİŞEK ALİ KONAĞI ÇERKEŞ MÜZESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLECEK.
metamorfoz     2017-12-11 "Tek bir karanfilli yemeni kaldıysa elinizde hala umut var demektir" ama maalesef o karanfilli yemeniye bile sahip değiliz. Çerkeş'te bize 25-30 yıl çaresizliği öğrettiler. Öte yandan O eski dönemlerde bazı yanlışları da olsa bir medeniyet tasavvuru vardı. Eski Türkiye'nin bir eğitim çıpası bir gelecek hayali bir ortak ahlak anlayışı vardı.
havadaki koku ?     2017-12-11 fişek ali konağı çerkeş müzesi ilan edilip işin kolayına kaçılmaz inşallah.Mı acaba?
hulusi     2017-12-09 derhal bir köy derneğine üye olunuz hatta kudüs'ü 53. köy yapınız çerkeşe ki dünyanın seçilmişlerinin de ilgisini çekiniz...
çerkeş vuslat haber turan demir     2017-12-09 hocam bir soluk ta yazıyı okudum fotoğraflar her şeyi anlatmış dediğin gibi bir gerçekten müzeye çerkeş kültürüne ait bir çok eser sergilenmeli çarşı camiinin saatleri geri gelmeli ve buna benzer daha nice eser kalemine yüreğine sağlık .
Derhal bi köy derneğine üye olunuz     2017-12-09 Müze önerinizin Çerkeşin seçilmişleri açısından dikkate alınması için vakit geçirmeden bir köy derneğine üye olmalısınız .Yoksa ciddiye ve dikkate alınmazsınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ