Advert
Advert
Bizler İçin Çerkeş'te Yaşamak Bir Tercihtir.
YASİN YAZI

Bizler İçin Çerkeş'te Yaşamak Bir Tercihtir.

Çerkeş,   Ulusuyu Çayının aktığı ovada kurulmuş , Çankırı iline bağlı az gelişmiş küçük bir kasabadır. Çocukluğu ve gençliği Harmabaşında, Çinçinde,  Kara Alinin Bahçede geçenler için ise Dünyanın merkez noktasıdır  ve her şey Çerkeş’in etrafında döner.  Hayatta kalabilmemiz için Çerkeş’in havasını solumak ve suyundan içmemiz gerekir.  Vazgeçilmezimiz  olan bu İlçeyi her zaman eleştiririz.  Çerkeş’i eleştirmek bile bize ayrı bir heyecan katar. Onun üzerine herkesin söyleyecek bir sözü yapılacak projeleri vardır. 

Bazıları ise ah o eski Çerkeş özlemiyle yanıp tutuşur.  Aslında aradığımız eski Çerkeş mi , parmaklarımızın ucundan akıp giden çocukluğumuz ve gençliğimiz mi. Özlemimiz eski Çerkeş’e mi  yoksa eski halimize mi?  

Eski ve Yeni arasındaki fark genelde yeninin daha iyi olmasıdır. Konu Çerkeş olunca  Eski, Yeninin önüne geçiyor.  Yıllardır üzerinde oluşturulan negatif seleksiyon Çerkeş’in kaderi olmamalı.  Adına türküler  yazılmış, köklü bir tarihe ev sahipliği yapan ilçemizin yarınları daha aydınlık olmalı.  Onu 1944 öncesi  ihtişamına kavuşturmak hayal olmasa gerek. Tarihi ve Kültürel  dokusunu bozmadan,  Yeni Çerkeş’i  Eski Çerkeş’le bütünleştirmek hepimizin içini kıpırdatmıyor  mu.

Büyümek ve gelişmek,  görsel olarak irileşmek değildir.  Büyümek kültürüyle, ekonomisiyle, sanatıyla, sporuyla, tarihiyle, siyasetiyle ön plana çıkmaktır. Adından söz ettirmektir.  Sahip olduklarının kıymetini bilmektir.

Bizler  için Çerkeş de yaşamak bir tercihtir. Sanırım hiçbirimizin yüksek katlı, betonlara gömülmüş bir Çerkeş hayali yoktur.  

Hayal ettiğiniz Çerkeş’e ulaşmak sizin elinizde.  

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet kaşka     2018-05-16 çerkeşiçin gurur duyorum
ayrıldınızmı yasin bey     2018-02-10 hani yeni yazı yasin bey.siteden ayrıldınızmı yoksa.aylar geçti yeni yazı yok.bi şahmeranla ilgili yazınız neden yayınlanmadı.yazmayınca o anlam çıkıyo.selamlar
haber yaparsanız seviniriz     2017-10-21 Işık dağı ve civarında orman işletmesi kesimi inanılmaz artmış durumda.40 yıldır o yoldan geçerim hiç böyle çok böyle büyük sayıda kereste yığını görmemiştim.Mutlaka haber yapılmalı.ne oluyor ne bitiyor.
:)     2017-10-16 Ne ayrıcalığı la ÇERKEŞDE KAVAK OLUP DİKİLMEYECEN ADAM OLUP
Admin'e     2017-10-13 Buyrun,Çerkeş MYO binalarının son içler acısı hali..Bu konuyu işleyin lütfen.Özellikle Çerkeş bürokrasisisi ve Çerkeş halkı neden sahip çıkmıyor bu okula .Haydi haber işte.Zülfi yare dokunsun biraz ama haberiniz.
neden yokki     2017-10-12 Ziyaretçi defteri açmanız çok yararlı olur diye düşünürüm.çalışmalarınızda başarılar.hayırlı haberler olsun
Admin'e     2017-10-12 Sayın yasin yazı, Zor bir yola çıktınız.övücü zebil sayıda. ama çerkeşin yanlişları cesurca ortaya koyabilenlere ihtiyacı var. övülecek işler abartılı olmak dahil yazılacak ama öncelik doğrulara ve aklıselime verilmeli.çalışmalarınızda başarılar.çerkeşin büyük bir ihtiyacını karşılama fırsati sizlerin ellerinde.inşallah başarılı olursunuz
Bir noktada açıklık talebi     2017-10-12 Şu negatif seleksiyonu merak ettim bende.Biraz açabilirmisiniz anlaşılabilmesı için.Y"çerkeşli"nin yorumuna göre bunu oluşturanları herkes biliyormuş.E yazdığınıza göre sizde biliyorsunuz.Ama ben mesela bilmiyorum.Çünkü Negatif seleksiyonu anlayamadım.Biraz açarmısınız lütfenTeşekkürler
Geçmiş olsun..     2017-10-12 Şu anda Çerkeş,sizin şikayet ettiğiniz ..."yüksek katlı ve betonlara gömülmüş "halde değil mi zaten Yasin bey kardeşim..En azından ekolojiyi korumak görevimiz olmalı artık,ben Çerkeş'in tarihinden,kültüründen vazgeçtim.
Gariban     2017-10-10 Yansın bu memleket ozanım...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ