Advert
Advert
Üvey Evlat Olarak Çerkeş
KURŞUN KALEM

Üvey Evlat Olarak Çerkeş

ÜVEY EVLAT OLARAK ÇERKEŞ

REALİTE Mİ YANILSAMA MI

 

Bazı ilçeler ile il merkezleri arasında mücadele veya rekabet olduğu düşüncesi sadece bize özgü değil.  Samsun ile Çarşamba; Çorum ile Sungurlu; Gümüşhane ile Kelkit ; Yozgat ile Yerköy gibi bir çok il ve ilçe arasında böyle bir gerilimin olduğu eskiden beri söylene gelir.

Çerkeş Çankırı’nın en büyük, en uzak ve en batıdaki ilçesidir. Bu itiraz edilemeyecek objektif verilere Çerkeş’in tarihte idari ve ekonomik bir merkez niteliği taşımasını da eklersek siyasi görüş ve toplum yapısı olarak Çerkeş’in Çankırı’dan  farklılaşmasını  anlayabiliriz sanırım.

Bizim gibi doğuştan getirdiği niteliklerle övünmeyi seven toplumlarda mikro milliyetçiliğin müşterisinin her zaman bol olması Çankırı’ya pek gelip gitmeyen daha çok Ankara ve Karabük’le işlerini yürüten bir ilçede, hıyerarşik bir üst idari yapı olarak Çankırı’yı pek de kabullenemeyen bir ruh halinin oluşmasına sebep olmuştur.

Çankırı’nın “Orda bir ilçe var uzakta, gitmesek de gelmesek de, O ilçe bizim ilçemizdir” bakışına sahip olduğu önyargısı Çerkeşin de Çankırı’ya soğuk bakmasına yol açmıştır.

Öte yandan yapılacak yatırımlarda ve personel dağıtımlarında  Çerkeşe sıranın en son gelmesi, hatta Çerkeş’e atanan memurlara Çankırı tarafından el konulması vakıalarına rastlanması bu düşünceleri kuvvetlendirmiştir.Oysa bu tip yakınmalara diğer ilçelerde de özellikle Kurşunlu, Orta, Atkaracalar’da da rastlanmaktadır. Tüm Türkiye’de böylesi şikayetlerin olması özellikle okullara ve hastanelere yapılan atamalarda daha önce uygulanan  il merkezlerine depo tayini sisteminin değiştirilerek  nokta tayinlerin yapılmasına sebep olmuştur.

Ekonomik olarak kendi yağıyla kavrulmaya alışmış bir ilçenin siyasi temsilinin il merkezi tarafından sağlanıyor olmasına tepki göstermesi ve bir milletvekili çıkaracak gücü ve fırsatı hiç bulamaması sebebiyle önceliklerin merkeze kaptırılması ister istemez bu algıyı desteklemiştir.

Tabii bir de Karabük’ün il olma sürecinde o devrin muktedir bakanlarından Nevzat Ayaz sebebiyle kaçırıldığı düşünülen Karabük’e bağlanma fırsatı vardır ki her Çankırı’ya kızıldığında sanki bu mümkün olabilirmiş gibi Karabük’e bağlanalım çağrıları ortalığı kaplar.

Bir de bunların üstüne başarısızlıklarımızın sebebini hep başka yerlerde arama alışkanlığımız eklenince “Bu Çankırı bizim gelişmemizi istemiyor” klişesi mazeretimiz olur.

Bütün bu anlaşılır sebeplere  rağmen  Çankırı’nın Çerkeş’e özel olarak  husumet beslediği iddiası bir şehir/kasaba efsanesidir. Bu iddiayı ispatlayan, diğer ilçelerden bağımsız sadece Çerkeş’e yapılmış somut bir haksızlık mevcut değildir. Mevcut  psikolojinin sebeplerini  anlıyor olmamız bu algının doğru olduğunu göstermez. Ortada bir üvey evlat meselesi yoktur. Olsa olsa  fukara babasının yaptıklarını  eleştiren ve  zengin olmak isteyen isyankar bir delikanlı vardır.

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
hulusi     2017-12-26 çerkeş ile bir sıkıntım yok, cehaletle var, dedikoduyla var, hayalde yaşayıp karnından konuşmayla var, ben merkezli düşünce yapısıyla var.... bende sıkıntı bitmez
yakışmıyor size     2017-12-24 yorumlarla oynuyorsunuz,yorumlarda silmeler yapıyorsunuz.e yorumun tamamını silseydiz ya?....ne diyelim size....başlıklı yorumdan bahsediyorum.anladınız sanırım
Çerkeş haber gitmiyor     2017-12-23 Çankırı Haber yapsanız şu isminizi hiç fena olmayacak.
vah Çerkeş Haber vah.     2017-12-23 Anlaşıldı:İstikbal çankırıdadır.nokta.çankırı hep haklıymışta haberimiz yokmuş.Gözümüzü açan,Kurşun kalemimize,son MYO yazısı ve son yorumu ile Hayati Beye teşekkürler.İyiki varsınız.
hayatikaya     2017-12-23 elinde çekiç olan adam bütün sorunları çivi olarak görürmüş, bütün sorunları Çankırı meselesi olarak görmek biraz kolaycılık olmuyormu?..
hayatikaya     2017-12-23 elinde çekiç olan adam bütün sorunları çivi olarak görürmüş, bütün soruları Çankırı meselesi olarak görmekbiraz kolaycılık olmuyormu?..
yorumcu ya     2017-12-23 Cankiri dan cerkese ozel yonlendirilmis hangi hizmet var diye soruyorsunuz. Ayni soruyu kursunlu, orta icinde sorabilirsiniz. Yani Cerkes icin ozel bir durum yok digerlerine neyse Cerkese de o.
Hulusiye dokunmayın     2017-12-23 Hulusiyi ve Kurşun kalemi yedirmeyiz.onlar Çerkeşin yükselen değerleri.
Hulusiye     2017-12-22 Anlaşılan yorumcu “ hulusinin” Çerkeş ile ilgili bir sıkıntısı var. Yorum yapmak için yorum yapıyor. Söylermisiniz Çankırı dan Çerkeş’e yönlendirilmiş somut olarak elle tutulur gözle görülür ne var ortada.
hulusi     2017-12-22 yorumları okudukça bizim kafa böyleyken üvey değil öz evlat olsa ekmek verilmez . kimi 5bin seçmenle milletvekili çıkartır, kimi 2-3 sürgün memur yüzünden yüzlerce memuru hain zanneder, kimi karabüke bağlanmayı hayal eder ki karabükün teşvik bölgesi olmadığını bilmeden, kimi gözünün önündeki yiboyu gitti sanır hem de başka okulu olmayan bayramörene :) yazık bize...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ