Advert
Advert
AKASYALAR AÇARKEN..
SÜLEYMAN GÜLTOP

AKASYALAR AÇARKEN..

Biz çevre, yeşil ve ağaç düşmanı mıyız? Tabii ki hayır bu satırları okuyanların ne alaka şimdi dediklerini duyar gibiyim.

Ocak ayının ilk günleri, Çerkeş’te benim hatırlayabildiğim kadar ile görülmemiş çok güzel bahardan ödünç alınmış bir gün. Sanki mart nisan ayları, Değerlendirmek istedik. Bir yakınımla Ziraat Müdürlüğüne doğru yürüyoruz. Buraların alt yapı çalışmaları tamamlanmış ki Belediye yol düzenlemesi ve ağaçlandırma yapmış. Kaldırımlar genişletilmiş. Elektrik telleri yer altına alınmış, buna uygun aydınlatma direkleri dikilmiş. Kendi aramızda bu düzelmemenin çarşı içerinden geçip Yeni kente doğru yapıldığında Çerkeş’in modern bir şehir görünümüne dönüşeceğini konuşuyorduk ki.

Eyvah…!  Yol boyunca yeni dikilmiş ağaç fidelerinin hemen hemen tamaının kabukları soyulmuş kiminin dalları kırılmış.Üzüldük, Bir anlam veremedik.Belediyeye  veya yönetimine bir tavır mı acaba diye düşündük.

Bu görüntü bana birçok şeyi hatırlattı. Birçoğunuz bilir. Ben otuz küsur sene belediyede çalıştım. Eski Başkanımız vardı.Abdulkadir Aydemir allah rahmet eylesin  “Koca reis “ Belediye hizmetlerini yazılı mevzuatın yanında sosyal hayatıda ondan öğrendik. Her bahar okullarla beraber ağaç bayramlarında ağaç diker sonralarda da buralar Belediye kavaklığına dönüştürülür sulama ve bakım için işçiler görevlendirilirdi. Günümüzde bu ağaçlar ya kesildi yada ağaçlandırma sahası satıldı. Sonra Yenikent Mahallesi oluşmaya başladı. Yol kenarlarına muhtelif cins ağaçlar dikildi. Sabahları bakıldığında birçok fide ya yerinden sökülmüş ve de gövdesinden kırılmış olarak bulunurdu. Ama O Koca Reis ısrarla bıkkınlık göstermeden ağaçları yenilerdi.

Belediye Bahçesine Yalova’dan gülfidanları getirildi. Onlarında akıbeti aynı oldu. Memuriyet hayatımda Bunlar gibi örnekler o kadar çok ki

Sonraları şunu fark ettik. Şüpheci olduk. Filanca falancanın yaptıklarını kıskanıp tahrip edilmesine göz mü yumuyor acaba ?diye geldi aklımıza. Olmaz tabii böyle bir şey, şeytan bu ya aklımıza getirdi işte.

Üzülüyoruz tabii ki.

Bizler böceği çiçeği severiz. Ah anam ah o da severdi böceği çiçeği  Allah rahmet eylesin. Çerkeş’te İstasyon Caddesindedir evimiz. 60 mışlı yıllarda ana caddelere akasya ağaçları dikilmiş zamanın ilgililerince Hepsi canlı Mayıs ayında bahçemizdeki leylak ağacı ile birlikte çiçek acar akşamları mis gibi kokardı. Bahçelerimizin bir kısmına salatalık biber ekerken evin giriş kısmını çiçeklendirir akşamları onları beyaz zambaklarla birlikte sulamaktan büyük bir zevk alır yaz akşamlarının keyfini çıkarırdık.

Epey bir zaman evvel Belediye İşçileri İstasyon Caddesine gelmişler, Köpeğimiz "Kara"nın ısrarla havlaması üzerine yola çıkan Annem ne yapacaklarını sorduğunda Ortaokuldan(Şimdiki Anadolu Lisesi) tren istasyonuna kadar olan kısımdaki bu akasya ağaçlarını keseceklerini söylemişler.Annem de  “Söyleyin o reisinize kendisi gelsin orda bir kadın var akasyaları kestirmiyor dersiniz hadi bakalım toparlanın buralardan giriyorsunuz.”

O akasyalar son üç yıla kadar Mayıs aylarında bahçemizdeki leylak ağaçı ve beyaz zambaklar ile beraber çiçek açtı.Akşam üzerleri  koro halinde caddemizi mis gibi kokuttular. Şimdi yoklar. Kesildiler çünkü.

Bir anım geldi aklıma Ilıca içmesuyuyunun deposu yanındaki tepenin üstüne yapılıyordu. Merak ettik, tepeye çıktık. Çerkeş ayağınızın altında, Karşıda Işıkdağ, Zirvesinde kar manzara çok güzel Dolaşırken yerde armut gördüm.nedir diye baktığımda Armut ağacı, Köyün yaşlılarına sordum nedir bu diye ? O yabani ahlatın aşılanması ile oldu. Peki bu dağ başında ne alaka ? diye .Bu aşıları babalarımız dedelerimiz. "çobanlar,gelip geçenler, kurt kuş yesin "diye aşılamışlar ahlatları dediler.

Dedemin tarlasını sattık. Zonguldak'tan emekli bir hemşehrimize. hasta kötü kötü öksürüyor çigerleri nden rahatsız.Meyve fidanı dikiyordu.Kolaygelsin dedim.Meyve dikiyorum.Bunlar vişne ve armut  Biz yetişemeyiz ama torunlar yer  dedi.

O zamanın babaları,dedeleri ile bu günün torunlarının.yaptıklarına bakarsak  .Söyliyecek söz çok ta.boş verin biz yine yok diyelim.

Ve Bir şarkı geldi aklıma. Güftesi ve Bestekârını araştırdım. Hüzzam makamında. Yesari Asım Arsoy’un .

Yâr yolunu kolladım            Beyaz mendil salladım          Ona çiçek yolladım             Akasyalar açarken

Hoşcakalın…

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
Ihlamurlar ne oldu.?     2018-01-10 Akasyalar tamam da Ihlamurlar nerde? Ptt, Akabalılar,Benzinliğin, Halkeğitimin karşısındaki yaya kaldıdımdaki ve diğerleri bilen var mı?
İhtimaller??     2018-01-07 Akasyanın çiçekleri üzüm salkımı gibi olur.Beyaz çiçeklerini insanlar koparıp yerdi.Solucan yapar kurt yapar diye bir rivayette vardı.benim düşünceme göre....çerkeş belediye başkanları halk sağlığını düşünerek çerkeş sokaklarındaki akasyaların kökünü kazıdılar.sebeb bu olabilirmi Süleyman bey?Olaya birde bu yönden bakmakta yarar var.2.ihtimal akasya ağaçlarına tırmanarak evlere hırsız girme sebebiyle başkanlarımız ağaçları kesmiş olmasınlar.buda bi ihtimal değilmi Süleyman bey.
Kalite2     2018-01-07 Macaristanda heryere akasya ağacı dikiliyormuş yıllardır.Bal kalitesini arttırmak için.bizdede bal çok kaliteli olduğu için kalitesini düşürmeye çalışıyoruz varolan akasyaları biçerek.yazıklar olsun yapanlara.
kalite hak getire     2018-01-07 çerkeşte kalite düştü Süleyman bey.mesele bu
Koca reisi daha fazla yazın lütfen     2018-01-06 Çok değil 40 sene önce Çerkeş ana caddesi arnavut kaldırımlı ve yol kenarı olduğu gibi ağaçlarla doluydu.hele tekel binasındaki dev gibi meşeler.Kesenler yok edenler allahından bulsun,iflah olmasınlar.İki cihanda yakaları bir araya gelmesin.Koca reisi saygıyla hürmetle anıyorum.çerkeş belediyesinin bütün gelir getiren yatırımları,Çerkeşin içindeki ağaçlandırma hep onun eseri.Süleyman bey;lütfen tamamıyla Abdulkadir Aydemirle ilgili yazılarınızıda bekliyoruz.vefa borcudur.Teşekkürler
Hesap-kitap=SONUÇ     2018-01-05 bu akasyaların kimin zamanında kesildiğine açıklık getirmek adına yazıyorum.Son yerel seçimler30 Mart 2014 tarihinde yapıldı.Yazınız daki mantıkla şu andan(Bugün 5 ocak 2018) üç yıl geri gidersek 5 ocak 2015 tarihine ulaşıyoruz ki bu tarihte Hasan Sopacı başkandı.o halde yazınızdan benim çıkardığım sonuç:::SİZİN EVİN ÖNÜNDEKİ AKASYA AĞAÇLARI HASAN SOPACI DÖNEMİNDE KESİLDİ.oluyor mantıken.Oysa ben böyle değil tam tersi zannediyordum.vay be.Hiç ummazdım.
yyazardan     2018-01-05 Bu arada Yazıma bir anımı da ilave ettim.
yazardan...     2018-01-05 Sayın "çokbilmiş" tespitiniz doğru.onlar leylak Biz Çerkeş'te o ağaca ve çiçeğine elgovan deriz.Tabii bu botanik bilgimizin yetersizliğinden Kesilen ağaçlara gelince etrafınıza bakın yeter..
Akasyaları kim kestirdi?     2018-01-04 Kimin zamanında yani hangi belediye başkanı döneminde kesildi sizin evin önündeki akasyalar süleyman bey?üç yıl önce ifadesi biraz ortada kalmış.Netleştirin lütfen.Sizin evin önündeki son akasya ağaçları a)Şükrü tarhan zamanındamı? b)Hasan Sopacı başkan zamanındamı kesildi? Çerkeşlinin bunu bilmeye hakkı var.Tarihe kayıt düşülsün lütfen. Bu güzel yazı böylece bir işede yarasın .Çerkeşin akasya ağaçlarını kesenin iki dünyada yakası biraraya gelmesin inşallah.Teşekkürler bu anlamlı yazı için.
malumatfuruş     2018-01-04 sayın Gültop Çerkeş'te erguvan yetişmez, bahçenizdeki leylak olmasın?..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ