Advert
Advert
KURAKLIK
HAYATİ KAYA

KURAKLIK

                                                              

Kışın neredeyse ortasına geldik, sıcaklıklar mevsim ortalamalarının çok üzerinde seyrediyor. Oldukça kurak bir kış geçiriyoruz. Ülke genelinde sonbahar ve kış aylarında beklenen yağış bir türlü düşmedi. Barajlardaki su seviyeleri çok düştü.

Nihayet kuraklık dile geldi görünür oldu; Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım Bakanı Fakıbaba ard arda açıklamalar yaptı. Eroğlu 2017 yılının son 44 yılın en kurak senesi olduğunu açıklamış ve Türkiye su zengini değildir diyerek bir Türkiye gerçeğini vurgulamış.

Ülkemiz yarı kurak bir coğrafyada yer almakta, Yağışlar daha çok kış ve ilkbahar aylarında düşmektedir. Geçmişte kuraklıktan ve bunun getirdiği kıtlıktan çok çekmiş bir ülkeyiz. Bu gerçekten hareketle kıt su kaynaklarını değerlendirmek için Devlet olarak nerede bir çay, dere, ırmak varsa teknolojinin tüm imkanları kullanılarak  göletler barajlar yapılmaya çalışılmıştır. Türkiye gerçeklerini çok iyi bilen Rahmetli Süleyman Demirel bir doğu Anadolu gezisinde dağlardaki karları göstererek “ bu karlar bizim zenginliğimizdir bereketimizdir” diyerek ülkemiz için suyun önemini veciz bir şekilde ifade eder. Türkiye’nin en büyük barajlarını yaparak haklı olarak barajlar kralı ünvanını alır.

Hem dünyadaki küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişiklikleri hem de coğrafyamızın bize dayattığı gerçek  Türkiye ve bölgemiz için tatlı su kaynakları yaşamsal bir önem taşımaktadır. Mevcut su kaynaklarının verimli kullanılması ve en önemlisi kirletilmemesi gerekir.

Çerkeş’in en önemli su kaynakları Ulu su ve Akhasan barajıdır. Ulusu’yu o kadar kirlettik ki yaz aylarında kokudan yanına bile yaklaşılmıyor. Akhasan barajı hem sulama hem de içme suyu olarak bölgemizin en önemli su rezervidir. Hatırladığım kadarıyla Bu kaynağı kullanmak amacıyla geçen dönemde Ilgaz’a kadar tüm belediyeleri kapsayan bir su birliği kurulmuştu.

Böylesine önemli bir su kaynağını korumak kirletilmesini önlemek sade bugün için değil gelecek kuşaklar içinde bir vefa borcudur. Fakat ne görüyorsunuz; Karadeniz fıkralarına taş çıkartacak şekilde yeni kurulacak köy barajın su toplama havzasının içine gölün tam kıyısına kurulmuş. Ne de olsa yeni bir köy kuruyoruz, olmuşken göl manzaralı olsun diye düşünmüş olsalar gerek. Her geçen gün baraj etrafındaki sinsi yapılaşma biraz daha artıyor.   hafızalarda tazedir, Uzun gölü önce havuza çevirdik, sonra  aklımız başımıza geldi, etrafındaki insafsız yapılaşma için yıkım kararı çıkartıldı.  Betonu çok seviyoruz, nerede güzel bir doğa görsek hemen aklımıza bir bina yapmak, beton dökmek geliyor.  Bilmiyorum belki de mevzuata uygundur… yapılanlar doğrudur. Kim ne derse desin, benim aklıma sığmıyor. Ankara’ya doğru giderken  hep düşünürüm; bu baraj yapılırken, köy yeni yerine taşınırken burada çalışan harita mühendisleri, çevre mühendisleri, inşaat mühendisleri, topoğraflardan hiç biri mi demez; kardeşim bu barajın su toplama havzasına gölün tam kıyısına köy kurulmaz… yöneticiler, siyasetçiler açılış yaparken burada bir yanlışlık var ama nerede diye kendilerine sormuş mudur?

Bugün Ulusu için yaktığımız ağıtları yarın Akhasan Barajı için de yakmak istemiyorsak daha fazla kirlenmeye neden olacak yapılaşmaya izin verilmemelidir.

Unutmayalım; akarsularımızı, göllerimizi, barajlarımızı kirletmeye ,verimli  topraklarımızı betonlaştırmaya devam edersek gidecek başka Ülkemiz yok…

 

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
Neyin sansürü bu hayati hoca?     2018-01-27 Kuraklık başlıklı yazınızdan ilham alıp 3 gün önce.hayati bey bir yazıda sitenizin kuraklığı üzerine yazarmısın diye yorum yolladım.Her kim bakıyorsa yoruma sansür uyguladı.yazıklar olsun Hayati Bey.Sizin yazınıza yazılmış yoruma sizin SAHİP ÇIKMANIZ lazım değilmi.Küfür tehdit hakaret yok ama sansür var.Ey site yöneticisi neyin kafasını yaşıyorsun,hangi devirde yaşamakta kafan.Ne sansürü bu?Bu yoruma dahi sansür uygulayacaksan neden bu siteyi kurup ortalığa çıktın.
SİTEDE KURAKLIK SORUNU     2018-01-26 Madem KURAKLIK konusuna girdiniz,sitedeki KURAKLIĞI da biraz değinip çözüm arasanız derim sayın Hocam!!
Ne deyim e bravo     2018-01-17 Bravo"Ne deyim".-Bu yazıya yazılabilecek en doğru Yorum budur işte.Gerçekten bravo
Ne deyim?     2018-01-15 Çerkeşin sığırlarının,böyyük meşhur fabrikamızın pisliklerini senelerdir ulusuyunda yüzdüren bir ırkın ahvadı olarak,Ağacalı hemşerilerimizin atıkları bize vız gelir tııs gider.Birazda onlarınki sefasını sürsün....Münasiptir,Çerkeşe yakışır.her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa....
Son Alaskalılar     2018-01-12 ucsuz bucaksız ALASKA topraklarında bile insanlar kompost tuvaletler kullanırken atıklarımızı barajlarımıza temiz su kaynaklarına akıtmak medeniyette geldiğimiz son nokta
uyumsuz     2018-01-12 Kuraklık bir musibettir. Her musibetin bir hikmeti vardır. Betonlaşma bizim tüketim hırsımızın açgözlülüğümüzün bir göstergesidir. Çocuklarımızı soğuktan ve hastalıktan korumaya çalışırız ama onlara çölleşmiş bir ülke bırakırken hiç vicdanımız sızlamıyor.
vatandaş.     2018-01-11 Sen ilçe başkanlığını bıraktıktan sonra yağmur bile yağmıyor be başkanım..
Ağa köy     2018-01-11 O köyün kanalizasyonu nereye gidiyor. Büyük ihtimalle bu baraja gidiyor. Çevre ile ilgisi ve bilgisi olmayanların eseri.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ