Advert
Advert
Hayat fena halde futbola benzer
KURŞUN KALEM

Hayat fena halde futbola benzer

HAYAT FENA HALDE FUTBOLA BENZER

 

“Dar alanda kısa paslaşmalar” isimli kült filmin önemli repliklerinden biridir bu söz.Bir mahallenin kendi yağıyla  kavrulan futbol takımını ve çevresindeki insanları anlatan önemli bir filmdir.Konusu çok basit gibi görünse de aslında çaresizliğin, dostluğun,dayanışmanın ,yas,acı ,sevinç gibi duyguların yoğun olarak anlatıldığı çok ama çok başka şeyler vardır filmin içinde . Paranın hakim olduğu bir dünya düzeninde parasız veya az parayla da bir yerlere gelinebileceğini ispatlamaya çalışan insanlardan bahseder mesela.

“Sen ne kadar yetenekli olursan ol takımın iyi değilse yenilmeye mahkumsun.”Hayat da böyledir. Annen baban, akrabaların,arkadaşların, yaşadığın ilçe ve ülken senin takımındır. Ve hayat tam bir takım oyunudur. Maçın son dakikalarında  bir defans oyuncusunun hatasıyla yenen golün çoğu zaman telafisi olmaz.Yetenekli futbolcularını satarsan/harcarsan takımın güçsüz kalır.Yenilirsin hep yenilirsin.

“Futbol asla sadece futbol değildir” Çerkeş ölçeğinde bakınca bile kazanmanın ve kaybetmenin skor tabelasından ibaret olmadığı açıktır. Çankırı liginin cazibesi merkez ve ilçeler arasındaki rekabeti barışçı bir ortamda görünür hale getirmesi itibariyle değerlidir. Ama öte yandan bu vesileyle insanların ve özellikle de gençlerin sporla tanışması, ideolojik yönlendirmelerden azade sosyalleşmesi  sağlanabilir. Delikanlıların deli deli akan kanları sağlıklı bir yörüngeye yerleştirilebilir. Gençler kötü alışkanlıkların kumarın,alkolün, sigaranın, pornonun hakim olduğu ortamlardan kurtarılabilir.

“Hayat futbola fena halde benzer” Takım başarılı olursa bu başarıya herkes sahip çıkar ama başarısız olursa suç bir veya birkaç kişiye yüklenir.  Takım başarılı olursa ve ilgi bir toplumsal yönelim haline dönüşürse siyasetçiler dahil olmak üzere herkes sahip çıkmaya bu işin peşine düşmeye başlar. Ama o noktaya gelene kadar yük hep o birkaç kişinin omuzlarındadır.

“Üç doğru ve isabetli pas gol getirir”  Okul , İş ve Eş seçimindeki doğru kararlar mutlu olmanın yolunu açar. Paslaşmasını bilmeyip kendini göstermek için topu ayağında tutanlar, sürekli çalım atarak sonuca varmaya çalışanlar sade kendilerini değil takımlarını da zora sokarlar.Ofsayta düşmek, takımdan atılmak, yedekte beklemek, sakatlanmak sadece futbola ait durumlar değildir. Geçekten de futbol hayata benzer. Hayatı anlamak için futbolu anlamak ufuk açıcı olabilir.

Bu filmdeki gibi bir fedakarlık öyküsü bugünlerde Çerkeş’te yazılıyor. Bir-kaç fedakar insan Çerkeş Belediye Spor’un yükünü omuzlayarak sporu ve futbolu yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Hepimize rağmen.

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
Adnan Kande     2018-01-20 ne yapılan kongrelerden nede faaliyetlerden kitlelerin haberi vardır sadece hafta sonu maş amonsu ile halka bilgi verilir hale gelinmiştir geçmiş yıllarda, hiç bir ayrım yapılmadan bu faaliyete destek veriliyordu, o günler daha yaygın ve kitlesel dayanışma ve başarılar vardı imkanların daha dar olmasına rağmen, gerçi bu yazınızda daha mecaz anlatan içerikler var ama ben futbol açısından değerlendirdim, takım oyunu önemli, lider takım dayanışmasını öğrenmeli başarı artsın ve daim olsun ..
Adnan Kande     2018-01-20 bizlerde, bizden önceki kuşaklarda görev alan ağabeylerimiz gibi bu forma için uzun süre ter akıttık, ne var ki istifa etmediğim halde kulüpten üyeliğim dahi silinmiştir, kimler hangi gerekçeye dayanarak bu işlemi yapmıştır, halen anlamış değilim, benim gibi bir çok bu sevdaya gönül vermiş arkadaşım olduğunu biliyorum maalesef her dönem siyasi kimlikler bu faaliyeti sosyal ve toplumsal projeden uzak tutmuş büyük kitleleri duyarsız hale getirmiştir,
Futbolcu     2018-01-20 Takımı maçlara belediye göturüyor. Yemek ve barınma masraflarını belediye karsılıyor. Malzemeleri belediye alıyor. O sebeple takımın ismi çerkeş belediye spor.
çerkeş Gençlik     2018-01-19 kalemi yine yanlış taraftan tutmuşsun sayın Kurşun Kalem.Hayat futbola değil,futbol hayata benzer.Ama Şaka bir yana bu güzel yazı için tebrikler.keşke 1970 lerin çerkeş gençlik kulübü ve onun efsane hocası Erdoğan Koylu abiyide sorup soruşturup bu yazıya içerik yapsaydınız.Buradan o efsane ismi değiştirip çerkeş gençli adını çerkeş belediyespor olarak değiştirenleride kınıyorum.geçmişi asla silemezsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ