Advert
Advert
MYO mu ? Anadolu Lisesi mi ?
KURŞUN KALEM

MYO mu ? Anadolu Lisesi mi ?

 

Yıllardır bir meslek yüksek okulu talebidir gidiyor. Sanki buraya bir meslek yüksek okulu kurulunca ihya olacağız başımız göğe erecek.

Belki bir on yıl önce olsaydı bu talep makul karşılanabilirdi. Oysa şimdi pek çok  dört yıllık fakültenin bile öğrenci bulamadığı bu ortamda MYO na bu kadar önem atfetmek pek mantıklı görünmüyor.

Niçin MYO istendiği araştırılınca buraya gelecek öğrencilerin nüfusu ve toplam talebi artırarak ticari hayatta bir harekete sebep olabileceği ve bu durumun ekonomiyi canlandıracağı öngörülüyor.

Bazılarını Meslek Yüksek okulu da kesmiyor. Fakülte hatta hatta üniversite diyenler bile var. Siyasetçiler de  -popülizmin gözü kör olsun- etiniz ne budunuz ne diyemediklerinden kafa sallayıp geçiyorlar.

Çerkeş Meslek Yüksekokulunda kaç öğrenci hedefleniyor. İlk etapta 20+20=40 kişi. Bir yıl sonra bir kırk kişi daha . Böyle böyle eğer bölüm sayısı da artırılabilirse 200-300 kişilik bir nüfusun vereceği canlılık sözkonusu.

İlk yıl sadece yedi öğrencinin kayıt yaptırdığını, İkinci yıl (yani bu yıl) sayının daha da düşük olduğunu hatırlayalım.  

Oysa her yıl lise eğitimi sebebiyle ilçe dışına çıkan yüzlerce öğrenci görmezlikten geliniyor.

Çocuklarına Çerkeş’te iyi bir eğitim veremeyeceğini düşünen aileler evlatlarını Ankara’da, Karabük’te veya daha başka bir şehirde okutmanın peşine düşüyor. Bu ailelerin hepsi de zengin değil üstelik. Temel harcamalarından fedakarlık yaparak  “En iyi yatırım eğitime yapılan yatırımdır” düşüncesiyle varlarını yoklarını ortaya koyarak bir mücadeleye giriyorlar.

TEOG sistemindeki yeni düzenlemenin de farklı bir türde “Eğitim Göçü” ne sebep olacağı söylenip duruyor. İyi okulların etrafındaki evlerin fiyatları ve kiraları şimdiden yükselmeye başlamış.

Başarılı ve ümit  vaad eden öğrenciler ilçe dışına çıkınca ister istemez ilçedeki liselerin başarı oranı düşüyor.  Başarı düşünce aileler daha çok dışarıya kaçma eğilimi içine giriyorlar. Bir kısır döngüdür ki  dönüp duruyor.

Halbuki  MYO için harcadığımız enerjiyi lise seviyesindeki okullarımız için harcasak, ÇPL’de çakı gibi bir meslek lisemiz olsa mesela. Anadolu Lisemizdeki öğretmenler bir-iki yıl içinde kaçıp gitmese de tecrübeli ve kaliteli bir eğitim kadromuz olsa.

Koca lise binası boş dururken, her Anadolu Lisesi lafı edildiğinde bina diye tutturmasak da nicelikten ziyade niteliğin, kalitenin peşine düşsek.

Tabii bütün bunlar hayal. Biz üç beş öğrenci gelecek, esnaf bayram edecek diye MYO türküsü söylemeye devam edelim. 

Çerkeşimize yorumlarınızla katkıda bulunun
Kalan karakter sayısı : 500
LEVENT     2018-02-27 Çerkeşe Meslek yüksek okulu acılsın ancak Anadolu lisesi de acılsın. bunlar aynı zamanda acılabilir. birbirini engellemezler. kaliteli bir meslek yüksek okulu acıldısında ilçe nasıl ihya oluyor görürsünüz. sağlık bölümlerinden birisi acıldısında kesinlikle boş kontenjan dahi kalmaz. veya bir fakültenin 4 yıllık bölümleri acılsın. kontenjanlar boş kalmayacaktır. acılan bölümler bölgeye hizmet edecek düşüncesiyle acıldı ama bu bölümlere kimsenin gitmeyecegi belliydi.
bu ne biçim cümle yazar bey     2018-02-18 bazılarını Meslek yüksek okuluda kesmiyor.....yazmışsınız.ne biçim cümle bu ya.bumu çerkeşlilik .ne demek bazılarını kesmiyor.size yakışıyormu.bu argodanda ileri bir cümle yahu.yapmayın gözünüzü seveyim.yazılarıızda sürekli çerkeşi küçümseme kokusu ve havası var.lütfen ya.nerelisiniz siz ya?çerkeşli olmadığın kesine yakın hatta yüzde 100.yalanmı.
Ey Sansürcü !!!!     2018-02-11 biraz hiciv olan yorumlara dahi sansür uygulayan kafa....HİCİV nedir haberin varmı?haberin yoksa,eleştiriye gelemiyorsan neden site açıp ortalığa çıktın/çıktınız ya.kıstasın ne yorum yayınlamak için.Bu kafa nız yüzünden site ölü doğmuş durumda zaten.yazık sadece acıyorum.bir lafta yazarlara.yazınıza gönderilmiş yorumlara sahip çıkın.
yorum     2018-02-10 70 lerin efsane çerkeş ortaokulu ve lisesinden haberiniz yok heralde sayın yazar.o zamanın çerkeşli öğrencileri ni bilenlere sorunuz.elbette hocalarınıda.o hocaların hiçbiri çerkeşten ayrılmak istemezledi.varlıklarını çerkeşe adadılar.şimdikiler biran önce kapağı başka illere atmaya çalışıyorlarsa sebebini çerkeşlide ve bugünün çerkeşlilerinde.
yalanmı????     2018-02-10 Çerkeş esnaf merkezli stratejik kalkınma planından vazgeçmemelidir.başarısı kanıtlı bu model çerkeşi çankırının en büyük ve gelişmiş kasabası yapmıştır.dört başı mamur bir çerkeş için esnafımız desteklenmelidir.bunun yolu çerkeşin nüfusunu bir şekilde arttırmaktır.gelsinde hapishane ye bile razıyız.yeterki nufus artsın esnaf satış yapsın.
Enseyi karartmayın     2018-02-09 40 öğrenciyi getiremedik Çerkeşe ama yüzlerce suriyeli ve afganlı kendiliğinden geldi.netice çerkeş efkarı umumiyesi- esnafımız üniversite ve öğrenciyi niye istiyordu.Ticaret canlansın diye.Buyrun işte.yeni müşterler.. yani diyeceğim Enseyi karartmayalım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çerkeş Müzesi
Çerkeş Müzesi
İNCİ ÇERKEŞ
İNCİ ÇERKEŞ